by admin August 14th, 2014 0 comments
Що було першим - насіння або колос? Поки філософи розгадують загадки, аграрії разом з селекціонерами створюють ідеальні сорти пшениці для кожного регіону України. Сільгоспвиробники знають - вдало підібране зерно в посівну задає тон жнив майбутніх. Яке насіння краще покласти в ріллю, щоб зібрати багатий урожай, «AgroNews» дізнавався у селекціонерів і аграріїв. 
Сорти пшениці прив'язані до кліматичних зонах 
У Державному реєстрі рослин України сорти вітчизняної селекції становлять 52%, а іноземній - 48%. Однак під натиском зарубіжних конкурентів вітчизняним селекціонерам зернових все-таки вдалося вистояти. В нашій державі ринок насіння зернових культур практично повністю належить вітчизняним селекціонерам. Аграрії кажуть, що це велике досягнення, адже наші країни-сусіди цю сферу частково втратили. А у нас площі озимої пшениці на 80% засіваються сортами селекції саме українських вчених, площі ячменю - більш ніж на 90%. Це говорить про те, що селекція озимої пшениці і генетика знаходиться в Україні на високому рівні. 
Однак недостатньо лише вивести сорт пшениці і наділити його конкретним набором характеристик. На шляху з пробірки до полю насіння ще повинні пройти стадію досліджень, адаптації та розмноження. Саме цим в Україні займаються фахівці агропромислової компанії «Торговий дім« Украгропром ». За словами заступника гендиректора компанії Валерія Конверський, при розмноженні насіння не повинні втратити жодної з характеристик. Для цього «Украгропром» розмножує насіння на спеціальних полігонах, що знаходяться в різних кліматичних зонах України. 
«Тут відслідковується, наскільки та чи інша пшениця відповідає показникам, про які заявили селекціонери, саме в тій зоні, куди ми пропонуємо її нашим покупцям. Надалі на полігонах ми демонструємо аграріям пропоновані сорти. Відстежуємо їх розвиток від моменту покупки і до збору врожаю, збираємо інформацію, як себе вели сорту щодо попередників, добрив і погодних умов. А головне, ми дуже тісно співпрацюємо з селекціонерами. Виходячи з цього, «Украгропром» вибирає для реалізації ті сорти, які показали позитивну історію », - ділиться досвідом пан Конверський. 
Фахівці відзначають, що для пшениці важливо, в якому регіоні і в яких умовах вона дозріває. Тому для окремих кліматичних зон України селекціонери виводять спеціальні сорти. Також важливо, щоб процес адаптації і розмноження насіння відбувався саме в тій зоні, де її в майбутньому планують сіяти. «Наше перше запитання, яке ми задаємо покупцеві, - де ви плануєте сіяти зерно, в якій кліматичній зоні знаходяться поля? Це дуже важливо, адже вдало підібраний сорт щодо конкретних грунтово-кліматичних умов підвищує врожайність до 30% », - зазначає Валерій Конверський. 
Українське походження світового зерна 
Для того щоб запропонувати споживачам елітний посівний матеріал, «Украгропром» тісно співпрацює з селекційними центрами усіх регіонів України. На півдні це Одеський селекційно-генетичний інститут, що має столітню історію. Більш того, це світовий лідер в селекції сортів пшениці для зони степу, які краще переносять південну засуху. А вчений Одеського селекційно-генетичного інституту Федір Кріченко залишився у світовій історії як автор першого сорту твердої пшениці. 
Разом з Київським інститутом фізіології рослин «Украгропром» працює над створенням, адаптацією і розмноженням сортів пшениці для центральних і південних регіонів України. Сорт «Фаворитка» київських селекціонерів показав абсолютний рекорд врожайності в Україні - 130 центнерів з гектара. І це не в лабораторних, а в реальних польових умовах. 
Ще один партнер «Украгропрома» - Миронівський інститут пшениці ім. В.Н. Ремесло - відомий селекцією пшениці «Миронівська-808». Вона стала основою для сотень світових сортів пшениці. Більш того, до сьогоднішнього дня Китай висіває більше мільйона гектарів цього українського сорту. 
В цілому, спільно з численними селекційними центрами, «Украгропром» поставляє на ринок елітне насіння і насіння першої репродукції більше 45-ти сортів пшениці. Всі зразки відрізняються якістю, досягнутим в процесі досліджень в лабораторіях і безпосередньо на полях. 
Голова СВК «Дніпровські хвилі» Микола Гавриленко каже, що сортами української селекції, які постачає на ринок «Торговий дім« Украгропром », повністю задоволений. «Минулого року для своїх полів в Запорізькій області ми закупили насіння 5-ти сортів пшениці. Цього року зібрали з них хороший урожай. Для нас важливо, щоб сорт був урожайним і стійким до шкідників і хвороб. Візуально якісне насіння від звичайних не відрізниш, тому краще працювати з перевіреними компаніями », - акцентував аграрій. 
Імпортне - не означає краще 
Фермер з Миколаївщини Григорій Крук кілька років тому спокусився на німецьку селекцію озимої пшениці. Посередники запевняли, що зерно родить до 100 центнерів з гектара без особливого догляду. «За імпортне насіння довелося переплатити, але в жнива ми зібрали стандартний урожай - 40 центнерів з гектара», - розповів фермер. 
Дійсно, останнім часом на аграрний ринок України почали активно просувати західноєвропейські сорти пшениці. Постачальники пропонують вітчизняним аграріям вже розмноження насіння і обіцяють, що з них виросте захмарний урожай. Вітчизняні вчені з цього приводу застерігають сільськогосподарських виробників - зарубіжні сорти часто відчувають себе чужинцями на українських чорноземах. 
«Зараз на ринку багато дезінформації щодо західноєвропейських сортів пшениці. Але потрібно враховувати, що не для всіх наших областей вони підходять. Наприклад, західноєвропейський сорт не дасть доброго врожаю в південних або північних областях України. А все тому, що грунтово-кліматичні показники Європи відрізняються від наших. У зв'язку з цим, насіння не можуть в нових для себе умовах повністю себе реалізувати », - пояснює Валерій Конверський. 
Урожайність пшениці рухається вгору 
В Україні врожайність озимої пшениці в цьому році порівняно з минулим зросла на 20%. І сьогодні аграрії збирають в середньому більше 33 центнерів цієї культури з гектара. Зростання досягається, в тому числі, завдяки використанню нових високопродуктивних вітчизняних сортів. При цьому зростають обсяги експорту елітного насіння пшениці української селекції. 
Разом з тим, вчені упевнені, що українська пшениця в перспективі може демонструвати і кращі показники врожайності. «Ми переконливо доводимо, що Україна здатна вирощувати врожаї в два-три рази вище, ніж ті, які отримують сьогодні в середньому по країні», - зазначає директор Інституту фізіології рослин і генетики, академік НАНУ Володимир Моргун. 
Щороку українські селекціонери продукують до 10-ти нових сортів зернових. Їх особливість в тому, що вони стійкі до поширених хвороб, зараженню шкідниками і адаптовані до конкретних погодних умов. Одна з головних ідей нової селекції - підвищення врожайності зернових, як стратегічного товару для України. У «Украгропроме» кажуть, що готові йти в ногу з часом і якісно розмножувати нові сорти, щоб українські аграрії отримували дійсно високопродуктивний посівний матеріал.